Haberler / Blog

Alan Tarama Cihazları İşe Yarar Mı ?

Alan Tarama Cihazları İşe Yarar Mı ?
  • 20 - Nisan - 2017

Alan tarama Cihazları Altın ve define arama çubukları alan tama dedektörleri diye satılan define ve hazine arama amaçlı fiyatları  100 tl den başlayan sadece tel şeklinde satılan altın arama çubukları günümüzde oldukça yaygınlaştı Alan tarama çubuk  sistemleri çok eski çağlardan beri kullanılan sistemlerdir genelde maden aramalarında su yataklarını ve kaynaklarını bulmak için kullanılmıştır Şimdi ise teknolojinin gelişmesi kimyasal elementlerin çıkmasıyla beraber çeşitli frakanslar ve kimyasal düzenekler hazırlanarak belirli bir etkileşim meydana getirilmektedir

Bu sayede define aramada alan tarama çubukları ya da başka adıyla alan tarama sistemleri toprak altındaki boşlukları ve büyük define gömülerini tünel girişlerini bulabilmektedir. 

Alan tarama cihazları aynı mıknatısın metale duyarlılığı gibi bu sistemler belirli düzeneklerle beslenerek hazırlanır son derece şık biratik kullanım hale getirilir genelde farklı çeşitlerde sistemler yapılmaktadır bunlardan bazı seçenekleri ve kullanım şekli aşağıdadır . 

Alan Tarama Çubukları Altın Arama Çubukları Define Arama Çubukları iki kişi karşılıklı tutarak antenleri birbirine takarak yön verme şeklinde kullanılır özellikle  yeni başlayanlar için iki kişi karşılıklı en iyi  hatasız kullanım imkanına sahiptir. Özellikle rüzgarlı havalarda iki kişi karşılıklı kullanılan bu sistem vaz geçilmez en iyi yöntemlerden biridir. görüntü ve kullanış olarak çok şık olmasada 18 yıllık tecrübeyle kanıtlanmıştır.sadece yapmanız gereken iki kişi karşılıklı antenleri birbirine kancalarını takarak göbek hizasında ellerimiz birbirine yakın duracak şekilde tutmak ve hafif iter gibi sabit sallanmadan 20-30 saniye kadar tutmaktır.antenlen yön verdiği istikameti teyit etmek için karşınızdaki arkadaşınızla yer deyiştirerek tekrar aynı şekilde 20-30 saniye tuttuğunuzda aynı yöne antenler dönüyorsa antenlerin döndüğü tarafa 10 yada 20 metre kadar yürünür tekrar alan tarama antenlerimiz tutulur aynı yöne yönleniyorsa devam edilir hazinenin,tünelin,mahzen yada oda mezarların bulunduğu alanı geçmişsek bu kez antenlerimiz geriye dönecektir,bu geriye dönerek alanı kısaltır tam hedefin üzerine geldiğinde antenlerimiz bu kez ikisi birden aşağı doğru kırılır derecesinde yönlerdirme yapar.hedefinten 5 metre kadar uzaklaşır 4 tarafından terrar tutarız ilk tesbit yaptığımız yere antenlerimizin yönlendirdiğinden emin olduktan emin oltuktan sonra hedefin ½ 60 doğru olduğuna emin oluruz. 

2-Alan Tarama,Alan Tarama Cihazı,Alan Tarama Sistemleri,çift sistem denilen tekli tabanca gibi tutularak kullanım şekli bu size  tek başınıza rahat kullanım imkanı sunmaktadır.aynı zamanda diğer aparatlarını taktığınızda 2 kişi karşılıklı tutularakda  kullanılır. 

3-Yön Veren Alan tarama cihazları,Alan Tarama Antenleri çok az kullanılan şarkül denen sistemdir bu sistemde bir zincirin ucuna  karışımlar olan topuz takılır.

4-Alan Tarama Dedektörleri,Alan Tarama cihanları,Elektronik devrelerle hazırlanan Alan Tarama sistemleri.bu sistemler genelde tekli kullanım şeklinde yapılır. 

5-Define Arama çubukları Define Arama Antenleri içinde kimyasal düzeneklerle hazırlanan frakans devreli olanlardır.

Neticede bu sistemlerin hangisi olursa olsun en iyi sistemle hazırlanan alan tarama cihazları yüzde 70 lik başarı payı vardır.

Ancak unutmamak gerekir ki 100 ile 1 km uzakta bulunan bölgelere yönlendirebilme özelliği bulunmaktadır Yönlendirdiği yer çok iyi tahlil edilmeli yada başka bir dedektör veya görüntülü sistemlerle sağlıklı olması için değerlendirilmelidir.